Skandal w PZPN

Centralne Biuro Antykorupcyjne w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej

Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało przeszukania niemal 10 biur należących do Polskiego Związku Piłki Nożnej, w tym siedziby PZPN. Przeszukania zostały dokonane w na terenie czterech województw – małopolskiego, podkarpackiego, mazowieckiego oraz śląskiego. Czynności przeprowadzane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne mają związek z tzw. aferą melioracyjną i są jednym z elementów śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową w Szczecinie.

W całą akcję zostało zaangażowanych niemal pięćdziesięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego z całej Polski. Akcja objęła takie miasta, jak: Rzeszów, Katowice, Warszawa, Szczecin oraz Kraków.

Działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego – nie tylko przeszukanie lokali PZPN
Przeprowadzone przeszukania objęły nie tylko lokale Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z wiadomościami, jakie przekazał mediom Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, działania CBA objęły:

– biura Polskiego Związku Piłki Nożnej,

– lokale należące do firmy zajmującej się doradztwem gospodarczym,

– jednego z deweloperów z siedzibą w Krakowie,

– mieszkania osób fizycznych związanych ze sprawą.

Afera melioracyjna – czego dokonało Centralne Biuro Antykorupcyjne?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, prowadzone działania to rezultat wcześniejszych akcji prowadzonych przez funkcjonariuszy; we wrześniu poprzedniego roku Centralne Biuro Antykorupcyjne dokonało zabezpieczenia dokumentacji (m.in. w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej) w ramach prowadzonego śledztwa, które dotyczy afery melioracyjnej. Wówczas przeszukano na polecenie Prokuratury Krajowej kilkanaście miejsce, w tym m.in. Urząd Miejski w Koszalinie oraz siedzibę Polskiego Związku Piłki Nożnej w Warszawie.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, na podstawie zgromadzonej dokumentacji poznano nowe, istotne dla prowadzonej sprawy wątki związane z możliwym przywłaszczaniem środków z tytułu zawartych umów sponsorskich. Zabezpieczone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w toku śledztwa materiały będą przedmiotem analiz i badań w ramach dalszego postępowania.

Wykryta przez Centralne Biuro Antykorupcyjne afera melioracyjna dotyczy potencjalnych nieprawidłowości w działalności Fundacji All Sport Promotion z lat 2011-2013 (fundacja działa w imieniu AZS Koszalin S.A.) i podpisanych przez nią z Zakładami Chemicznymi umów na świadczenie usług reklamowych.