Jak skutecznie rzucić palenie papierosów?

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów wielokrotnie zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby układu krążenia, oddechowego, nerwowego i wielu innych. Jednakże sama świadomość tych skutków, bardzo często nie wystarcza, aby wyjść z nałogu. Zastanawiasz się więc, jak skutecznie rzucić palenie papierosów? Przede wszystkim należy posiadać chęci i gotowość do walki z uzależnieniem. Dopiero wtedy skorzystanie z odpowiednich środków przyniesie oczekiwany rezultat. Przyjrzyjmy się zatem, jakie obecne metody stosowane są przy walce z nałogiem tytoniowym.

Hipnoza nikotynowa

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposób wyjścia z uzależnienia. Opiera się na odbyciu sesji terapeutycznych, na których hipnoterapeuta wprowadza pacjenta w stan hipnozy. Dzięki temu, taka osoba staje się podatna na sugestie, które trafiają prosto do jej podświadomości. Na początku terapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad, aby zrozumieć powody, dla których chce rzucić palenie. Następnie stara się wywołać w nim silne poczucie wstrętu do papierosów. Dzięki tej metodzie organizm palacza reaguje negatywnie na zapach, a przede wszystkim na smak tytoniu, co skutecznie zniechęca go do dalszego palenia.

Nikotynowa terapia zastępcza

Jest to kolejna metoda, która stanowi odpowiedź na pytanie – jak rzucić palenie papierosów. Sposób ten zalicza się do metod leczenia farmakologicznego i polega na podawania samej nikotyny, w odpowiednich, zmniejszających się dawkach. Dzięki temu pacjenci walczący z nałogiem, mogą w sposób łagodny przejść okres tak zwanego głodu nikotynowego. Jest to bezpiecznie rozwiązanie, ponieważ podawana nikotyna jest pozbawiona wszelkich szkodliwych substancji chemicznych oraz każda dawka jest odpowiednio ustalona przez specjalistów. Zaletą tego rozwiązania jest również jego powszechna dostępność, ponieważ wszelki plastry, inhalatory, gumy nikotynowe są obecne w aptekach bez recepty.

Tabletki i plastry

Szczególnie popularnymi produktami zawierającymi nikotynę są tabletki i plastry. Ich sposób działania jest bardzo prosty i wygodny. Na przykład plastry nikotynowe, nasączone substancją czynną,  przyklejamy do skóry, przez którą nikotyna swobodnie dostaje się do naszego organizmu. W rezultacie odczuwamy taki sam stan, jak po wypaleniu papierosa. Każdego następnego dnia przyjmowana dawka jest mniejsza, by w ostateczności wyzbyć się potrzeby przyjmowania nikotyny. Jeżeli chodzi o tabletki to ich działanie jest znacznie szybsze, ponieważ rozpuszczają się w jamie ustnej i substancja aktywna dostaje się do krwi natychmiastowo. Wyjątkowo polecaną firmą tabletek, która wyróżnia się spośród innych ze względu na ich bezpieczne użycie, jest Nicorix. W swoim składzie pastylki nie posiadają ani grama nikotyny, a wyłącznie naturalne składniki (zielona herbata, guarana, korzeń kudzu), których działanie wykazuje dużą skuteczność.

Akupunktura

Metoda ta jest powszechnie znana przy leczeniu schorzeń układu immunologicznego, urazów mechanicznych i walce ze stresem. Co ciekawe, może ona także pomóc tym, którzy chcą wiedzieć jak rzucić palenie papierosów. Akupunktura antynikotynowa polega na wkłuwaniu igieł w warstwę skórą obszarów przez które przepływa energia do układu oddechowego. Nie jest to jeszcze zbyt popularny sposób w leczeniu uzależnień, jednakże wykazał on wysoką skuteczność przy częściowej lub całkowitej redukcji uczucia głodu tytoniowego.

Biorezonans magnetyczny

Jest to sposób leczenia wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej. Opiera się na wykorzystaniu drgań elektromagnetycznych. W przypadku leczenia uzależnień od nikotyny, biorezonans pomaga oczyścić organizm z zalegających toksyn dostarczanych przez papierosy. Wykazano także, że jest to skuteczna metoda w walce z głodem tytoniowym. W efekcie osoby uzależnione od palenia, po odbyciu terapii magnetycznej, nie czują chęci sięgnięcia po papierosa nawet w przypadku przebywania wśród palaczy.

Jak rzucić palenie? Metoda Carra

Allen Carr to człowiek, który znalazł bardzo innowacyjną i efektywną odpowiedź na pytanie – jak skutecznie rzucić palenie papierosów. Jego metoda jest obecnie niezwykle popularna i chwalona przez rzeszę osób zmagających się z tym uzależnieniem. Jej odmienność polega przede wszystkim na skupieniu się na problemie dlaczego ludzie palą, a nie dlaczego mają nie palić. Carr uważa, że powodem dla którego sięgamy po papierosy jest tak zwany „konflikt woli”. Opracowany przez niego system obala iluzję działania papierosów, jako środków uspokajających, relaksujących i antystresowych. W swojej książkach uświadamia palaczom, że po rzuceniu nałogu staną się szczęśliwszymi i bardziej odprężonymi osobami. Proponuje im świadome i racjonalne podejście do tej kwestii.